Õunapuude plaan

14. Mar 2015

Sisu:õunapuud, uudised

Meie  talu koduaias kasvab hetkel 15 õunapuud. Vanemad õunapuud istutati meie aeda juba rohkem, kui 60 aastat tagasi ning nooremad 15 aastat tagasi. Puid on olnud isegi rohkem, kuid mõned istutatud puud pole kasvama läinud ja mõned vanemad on on oma eluea ära elanud.

majaplaan2.pngKuna iga aasta on vaja oksi lõigata, kuid siiani on seda tehtud väga mingi konkreetse ideeta, tekkis mõte puud üles kaardistada ja hakata pidama nende kohta ajalugu. Kuidas mõjub puudel teatud lõikus, ravi ja mida teha edasi järgmisel aastal. Parim koht selle kirja panekuks ongi vast Kooli-Jaani talu blogileht.

Minu esimesed lõikused meie aias on küll vist oli varem kui aastal 2009 , kuid kindalsti olen ma lõiganud neid 2013 ja 2014. 2014 sai tehtud ka täpsem puude kirjeldus koos okste lõikusega, mida ma ka nüüd siia kirja panen.

1. TALVE NAUDINGPuu nr.1
Keskelt sai üks suurem oks, mis tahtis minna kõrgusesse maha võetud.
Jälgida küünipoolset tulevat oksa, kus on vähi ilmingud.
Hoida silma peal keldri poole suunduval oksal.

2. TIINA
Puu vanus on 20-30 aastat,
Vähki täis puu. seega väga tulevikulootust sellel puule ei pana. Samas sai kergelt lõigatud oksad . Lõikused sai ära õlitatud.

3. KREEMERI TUVIÕUN
Koor haigetest kohtadest eemaldatud. Määritud koorealune pind õliga. Oksi lõigatud see aasta minimaalselt. Enamasti need, mis ronisid taevasse või kattusid üksteisega.
Koor eemaldatud peaaegu kogu alumise tõve ulatuses. Eelmise aasta suvel elasid seal all sipelgad. Leitud 2 vakla☺. Vesivõsusi praktiliselt polnud. Ühtegi suurt oksa ei lõiganud.

4. LIIVI KULDRENETT
Keskelt sai ära võtta kaks suuremat oksa, mis oleks jätnud kogu ülejäänud puu valguseta. Hetkel on näha, et seetõttu on tahtnud küünippolne oks rohkem taevasse minna. Tulevikus peaks ka seda kärpima.
Puhastatud puukoort.

5. PAIDE TALIÕUN
Kärbitud oksi nii, et puu ei läheks väga kõrgeks. Mädaneb tüvest juba mitemendat aastat, seetõttu pool puud kuivanud.

6. SIDRUN-KOLLANE TALIÕUN
Tüve koore puhastamine . Tehtud sai kergem lõikus. Tulevikus võiks ära lõigata otse üles tuleva oksa. Hetkel seda tugevalt kärbitud.

7. KRÜÜGERI TUVIÕUN
Puukoor väga kehvas olukooras. Samuti elanud seal sipelgad. . Tõve koore puhastamine. U. 5-6 vakla leidsin koore alt. Kerge lõikus ja õlitamine
8. VALGE KLAAR
Puu istutati umbes 1955 -1960 ajavahemikus.
Puutüvi mädaneb alt. Sai puhastatud alumise puutüve sisu. Lõigatud välja mädanevat puud, kus elasid sipelgad.
Puhastatud puukoor. Lõigatud õlesse liikuvad vesivõsud.
9. SUISLEPP

Tellissaare nr.1010. TELLISAAR
Puu täiesti haige. (eriti päiksese poole poolt) Latv oli väga metsik. Sai kõvasti vähendatud oksi. Alapoole oksi väga ei tekkinud, kuna ülemine võra haaras enasmue valgusest.

11. LIIVI KULDRENETT
Puu on väga vana. Ära sai võetud üks  suur oks, mis ulatus üle aia. Samuti mõned suuremad oksad, mis küündisid taevasse . Puutüvi seest tühi . Puukoor vajaks puhastamist.

12. ANTOVNOKA
Võeti ainult ära kolm oksa. Puu väga kribu. Kasvab tamme alla

13. MEELIS
Keskmine lõikus. Puu ise väga imeliku kujuga . Väga omalaadne

14. TELLISAAR
Maja poole tulev oks lõigatud lühemaks. Samuti päikesepoolses osast võetud keskmisi oksi vähemaks. Õleminevad tipud ära lõigatud. Keskosa jäeti võrdlemisi tühjaks.

15. LOBO PARADIISI ÕUNAPUU
Kärbitud